
Hogyan kell rózsát metszeni?
Rózsametszés elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény egészséges legyen, és szépen virágozzon.
Emellett a metszés fontosságának még számos oka van, melyek a következők:
• A rózsa méretét csökkenti.
• Hatására a tápanyag az erősebb vesszőbe központosul, így a növény jobban virágzik.
• A metszés után a rózsabokor szellősebb szerkezetű és szebb formájú lesz.
• Amikor eltávolítják az elhalt, sérült vagy hibás ágakat, ezek nem vonnak el értékes tápanyagokat.
• Általa ösztönözik a növényt növekedésre és újabb hajtások fejlesztésére.
• A tápanyagok koncentrálódnak, mely nagyobb virágzást eredményez.
Az általános szabály az a rózsa metszésénél, hogy minél többet metszik, annál nagyobbak lesznek a virágok. Ha a rózsa növényt kevésbé metszik, több virágot hoz, de ezek általában kisebbek és rosszabb minőségűek lesznek.
Sok kertész azért fél a rózsa metszésétől, mert a különböző rózsák, különböző metszési módszereket igényelnek. Egyeseket az év elején kell metszeni, néhányat a téli hónapokban, és néhányat erősen vissza kell vágni attól függően, hogy a rózsa milyen típusú. A parkrózsát kicsit kell metszeni annak érdekében, hogy virágozzon. Azonban a nagy virágú, hibrid tearózsa erőteljes metszést igényel, hogy megőrizze mutatós virágait.
A rózsa téli metszése
A legjobb eredményt hozó metszést télen végzik, amikor a növény nyugalmi fázisban van. A téli metszést a tél végén kell kezdeni, , mielőtt az új rügyek és levelek kezdenek megjelenni a rózsa növényen. A fiatal rózsákat nagy gonddal kell metszeni. Ezeket kevésbé erőteljesen vágják vissza, mint az érett növényeket. Az első években több rügyet hagynak és a vesszőt metszés nélkül fejlesztik tovább. A metszésnek mindig arányban kell lennie a növény méretével és korával. Általában 4-8 vesszőt hagynak, az életerősebb fajtákat erőteljesebben metszik.
A rózsa nyári metszése
A rózsa nyári metszése közismert a gyakorlatban, amikor az első virágzás után eltávolítják a száraz virágokat. A rózsa száraz virágát még az előtt le kell metszeni mielőtt termést képezne, mert ez sok energiát és tápanyagot vesz el a növénytől és megakadályozza a további virágzást. Ha az első száraz virágot levágják, a rózsa fajtától függően 6-10 hét múlva még egyszer virágzik. Annak érdekében, hogy a rózsa a nyári hónapokon túl is folyamatosan virágozzon, ezt a gyakorlatot többször ismételje meg az első fagyok beállta előtt körülbelül 6 hétig.
A futórózsa metszése
A futórózsáknak kanyargósabb és puhább vesszője van, mint a hagyományos rózsabokroknak. Ezek a talajszinten nőhetnek, vagy pergolák, rácsok, teraszok díszítésére használják őket, falakra kapaszkodnak fel. Amikor a rózsát metszi, válassza ki az erőteljesen hajtó új hajtásokat, amelyek erősebbek és látványosabban virágoznak, ezeket különítse el. Ezután kezdje a régi vesszők visszavágását, melyek már 3-4 évesek.
A bokorrózsa metszése
Először is vágja vissza a felesleges hajtásokat és vesszőket. A megmaradó vesszők körülbelül 6 cm hosszúak legyenek. Amikor metszi a bokor formáját, az esztétikai megjelenést tartsa szem előtt. Vigyázzon, hogy a bokrot ne hagyja túl nagyra, mert szeles időben sérülhet.
Ha a bokor tövénél sarjhajtás jelenik meg, távolítsa el őket, mert értékes tápanyagokat vonhat el a rózsától.
A miniatűr rózsák metszése
Miniatűr rózsa fajták minimális metszést igényelnek. A törpe fajtákat egyáltalán nem kell metszeni. Annak érdekében, hogy a növény a tápanyagokat megőrizze, egyszerűen távolítsa el az elhalt vagy sérült vesszőket. Ha szükséges, vágja vissza a megmaradt vesszőket, hogy a kívánt rózsaformát megkapja.